امروز شنبه 22 خرداد 1400
abhar-fishing.cloob24.com
1

بعد از پرتاب از باز بودن کلاچ تا حدی که نخ نسبتا راحت از چرخ باز شود اطمینان حاصل کنیم. البته در صورت عدم صید و جمع کردن نخ حتما کلاچ را ببندیم تا نخ شل جمع نشود. یکی از علل گره خوردن و بهم پیچیدن نخ همین موضوع است. باز نبودن کلاچ در زمان برداشته شدن طعمه می تواند مشکلات زیادی را گریبانگیر شما کند. از جمله این مشکلات می توان به کشیده شدن چوب به داخل آب، فشار زیاد در فرار اولیه ماهی و از هم گسیختن اتصالات شما و فرار ماهی، پاره شدن دهان ماهی در اثر فشار بسیار زیاد فرار اولیه، یا حداقل در هم شکستن چرخ ماهیگیری شما در صورتی که چوب را محکم به جایی بسته باشید. استفاده از کلاچ در کل مراحل بازی با ماهی ضروری است. البته باید مقدار بیروندهی نخ کلاچ را بسته به فشار ماهی کم یا زیاد کنیم. باید دقت کنیم که نخ را هرز جمع نکنیم. و نیز اینکه بعد از مقداری جمع کردن با کلاچ شل، فشار زیاد و جمع کردن با کلاچ سفت به گره خوردن بعدی نخ نیز منجر خواهد شد.

بعد از اینکه ماهی قلاب را برداشت اصل اول خونسردی است. افرادی که در اطراف شما هستند اصلا نمی دانند ماهی در چه مسیری و چگونه حرکت می کند چون چوب دست شماست. به اطرافیان هیچ توجهی نکنید. اضطراب مسری است. من یادگرفته ام در زمان بازی با ماهی کمی در گوشهایم احساس سنگینی کنم!

بعد از برداشتن چوب و متمرکز شدن، باید دقت کنیم که سر چوب ماهیگیری در هر حالتی بالا نگه داشته شود. افرادی را دیده ام که سر چوب را آنقدر پایین می آورند که در راستای نخ داخل آب قرار می گیرد. این یکی از رایج ترین خطاهای ماهیگیری است. اولا اگر دقت کنیم در صورت بالا نگه داشتن نوک چوب، فشار ماهی بین سه قسمت تقسیم می شود: چوب، چرخ، و دستان ما. اما در صورتی که چوب در راستای نخ درون آب به پایین آورده شود تنها مهار کننده فشار ماهی، چرخ ماهیگیری خواهد بود. آیا شما در هم شکسته شدن چرخ ماهیگیریتان را دوست دارید؟ هیچ کس دوست ندارد. از طرف دیگر یکی دیگر از اصول بازی با ماهی، سفت و کشیده نگه داشتن نخ است که در صورت پایین بودن نوک چوب این امر واقعا محال است چون نمی توان با جلو و عقب بردن چوب نخ را همچنان سفت نگه داشت. و ایراد دیگر پایین بودن نوک چوب ماهیگیری عدم توانایی ماهیگیر در پمپ نمودن ماهی است. پمپ نمودن چیست؟ اساسی ترین عامل موفقیت. نمیدانم چگونه با کلمات این کار را توصیف کنم. به هر حال سعی ام را می کنم.

نمی توان چوب را در یک نقطه نگه داشت و فقط با اتکا به نیروی چرخ نخ را جمع کرد. کمتر چرخی در این حالت دوام می آورد. بهتر است بگویم دوام نمی آورند. از طرف دیگر ماهی ماشین نیست که بخواهیم آن را بکسل کنیم. سرعتی یکنواخت و مداوم در جمع کردن نخ قطعا نتیجه خوبی در بر نخواهد داشت. برای پمپ کردن ضمن در نظر گرفتن حرکتهای رو به جلو (به طرف ما)و رو به عقب ماهی، چوب را تا حد ممکن به عقب کشیده و در حین پایین آوردن نوک چوب تا حد مشخصی (نه بیشتر از اندازه قد خودمان)نخ را آرام جمع می کنیم. برخی از ماهیگیران مجرب عمل پمپ را به این صورت انجام می دهند که در غالب اوقات مبارزه کلاچ کاملا باز است و با دست چپ که روی اسپول می گذارند عمل پمپ را انجام می دهند. حسن این کار این است که در صورت واکنش ناگهانی ماهی در زمان اندکی، کلاچ به حالت باز و رونده کامل در می آید. ماهیگیر معروف،جان پورتر، از انگشت کوچک برای مهار اسپول استفاده می کند که کاری زیباست. کلاچ را در وضعیتی متعادل باز می گذارد و با فشار ماهی کلاچ به صورت دنده دنده باز می شود. علی رغم سادگی ظاهری تنظیم این کار برای ماهی با سایز های مختلف مشکل است و اگر با دقت انجام نشود احتمال فرار ماهی زیاد است. یکی از هم تیمی های جان که سن نسبتا بالایی هم دارد کلا از کلاچ استفاده نمی کند.چرخ را در حالت بیت رانر قرار داده و بعد از تقه زدن و برگشت ضامن مربوطه اصلا کلاچ را باز نمی کند و در زمانی که ماهی فشار می آورد دسته را در جهت مخالف چرخانده و نخ را به صورت دستی آزاد می کند. البته در حین انجام پمپ نیز دقت می کنیم که نخ شل نشود. یعنی اصل سفت بودن نخ را در کلیه مراحل رعایت می کنیم. باید دقت شود که پمپ کردن را زمانی انجام دهیم که یقین داشته باشیم کنترل نسبی بر ماهی داریم. کنترل نسبی؟

بلی. نمی توانیم بگوییم در کل زمان بر روی کپور کنترل داریم. زمانی که ماهی با فرارهای انفجاری به چپ و راست می رود یعنی دارد از کنترل ما خارج می شود. نمی توان در این حالت عمل پمپ را انجام داد. در چنین صورتی باید ابتدا کنترل ماهی را دوباره به دست بگیریم. چگونه؟ باید سر ماهی را کنترل کنیم. یعنی زمانی که ماهی به طرف چپ ما شنا می کند باید سر چوب را در بالا کمی به سمت راست متمایل کنیم و بر عکس. با این کار خواهیم توانست کنترل ماهی را به دست آورد.

تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه